درباره من ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ ۱:۲۳:۰۳

اشکان اشرفی

متولد ۶ بهمن ۱۳۵۱ ، شهر قم – فرزند استاد محمود اشرفی

بیوگرافی اشکان اشرفی

از سیزده سالگی آموختن موسیقی را با ساز سنتور در شهر قم که محل سکونت خانواده ام بود آغاز نمودم. ولیکن به جهت وجود فقر مفرطی که در زمینه موسیقی درآن سالیان بر شهر ما حاکم بود، با احساس عدم رضایت از کم و کیف دسترسی به منابع معتبر آموزشی و به رغم مشکلات بسیار، با حمایت خانواده میسر گردید از شانزده سالگی در کلاس های مرکز حفظ و اشاعه موسیقی صدا و سیمای تهران (که با تحولات پس از انقلاب اسلامی مناسب ترین محل برای دسترسی به برخی از اساتید موسیقی به شمار می رفت) شرکت نمودم .

ویولن نوازی به شیوه ایرانی (موسیقی دستگاهی) رشته تخصصی ام مقرر گردید و بعد ها به تشخیص یکی از اساتید به آموختن سازهایی دیگر تشویق و راهنمایی شدم و البته با اینکه به رهنمود ایشان عمل نمودم  (امروز شخصا” چنین توصیه ای برای کسی ندارم !)

بدین روی در مقاطعی آموختن تار، سه تار، تمبک و.. در برنامه آموزشی و تمریناتم قرار گرفت. و علی رغم مجموعه تجربیاتی که در این روند حاصل آمد، با حفظ مراتب قدردانی و سپاس برای تمام اساتید وعزیزانی که به اشکال مختلف عامل پیشرفت و دلگرمی من بودند، باید بگویم مهمترین رویداد در این فرایند آشنایی با استاد محمد اسماعیلی بوده که به معنای واقعی کلمه  پدر معنوی موسیقی من هستند.

پس از اتمام دوره مقدماتی نوازندگی ویولن و ردیف موسیقی ایرانی و نواختن بسیاری از قطعات هنرمندان شاخص این رشته، در فصل دیگر از فرایند آموختن موسیقی، به جهت آشنایی ام با قابلیت های بیشتر این ساز و در پی آن بروز و ظهور علاقمندی و نیازهای تازه در تکنیک های نوازندگی وعلوم و فنون آن،  آموختن مجدد نوازندگی ویولن مبتنی بر اصول نوازندگی موسیقی کلاسیک غرب را آغاز نمودم و طی سالیان گذشته ضمن حفظ محوریت نوازندگی ویولن به شیوه کلاسیک همچنان به انتقال و اشاعه تجربیاتم به هنرجویان موسیقی اهتمام داشته ام .

از علاقمندی های من یکی طبیعت گردی و دیگری نقاشی است.

آهنگسازی، تنظیم، نوازندگی، تدریس و تحقیق از فعالیت های اصلی من است.  و       “با موسیقی زندگی می کنم”